BEZPEČNOSTNÉ PRVKY

Stará sa o vašu bezpečnosť, takže si môžete vychutnávať jazdu

 

Naše inteligentné bezpečnostné technológie i-ACTIVSENSE sú navrhnuté tak, aby ste si mohli s úplnou istotou vychutnávať cestu pred sebou. Tým, že pomáhajú vodičovi rozpoznávať potenciálne nebezpečenstvá, vyhýbať sa kolíziám tam, kde je to možné a znižovať vážnosť nehôd, keď sa im nedá zabrániť, ide o ďalší spôsob, ktorým Mazda spája vodiča s autom prostredníctvom našej filozofie Jinba Ittai.

SYSTÉM SCBS NA PREVENCIU NÁRAZU S ROZPOZNÁVANÍM DOPRAVNÝCH ZNAČIEK*

Systém SCBS vás zbaví stresu pri jazde v meste. Zabudované snímače neustále sledujú vzdialenosť od prekážok pred vami a rýchlosť, akou sa k nim vozidlo približuje, a v prípade potreby núdzového brzdenia systém zvýši tlak v brzdovej sústave. Systém SCBS je vybavený funkciou detekcie chodcov, väčším detekčným dosahom kamery, väčším prevádzkovým rozsahom rýchlosti a maximálnej rýchlosti, pri ktorej systém dokáže zabrániť nárazu. SCBS má tiež funkciu rozpoznávania dopravných značiek, ktorá počas jazdy automaticky deteguje obmedzenia rýchlosti, značky zákazu vjazdu a koniec platnosti značiek. Na prípadné prekročenie povolenej rýchlosti upozorní vodiča vizuálna výstraha zobrazená na farebném Head Up dipleji, ako aj displejom navigácie**, a tiež výstražný zvukový signál.

 

* nie je k dispozícii pri všetkých modeloch.

** voliteľná výbava.

ADAPTÍVNE LED SVETLOMETY S DIAĽNIČNÝM REŽIMOM

Adaptívne LED svetlomety vozidiel Mazda boli vyvinuté v snahe o ideálnu viditeľnosť pri jazde v noci. Zaisťuje príjemnú a bezpečnú jazdu bez stresu pre vás a ostatných účastníkov premávky vďaka trom jedinečným funkciám: neoslňujúce diaľkové svetlá detegujú polohu vozidla pred vami alebo oproti idúce vozidlo a vypínajú sekcie svietidiel LED. Stretávacie svetlá so širokým lúčom zabezpečujú, že LED svetlá osvetľujú obidve strany vozovky svetlom so širším rozptylom, aby umožnili osvetlenie križovatiek a odbočiek. Diaľničný režim zvyšuje viditeľnosť na diaľku zvýšením optickej osi reflektorov počas jazdy pri diaľničných rýchlostiach.

SYSTÉM SLEDOVANIA ÚNAVY VODIČA DAA

Systém sledovania únavy vodiča (DAA) je navrhnutý tak, aby zaregistroval akékoľvek zmeny v spôsobe vedenia vozidla v dôsledku únavy. Neustále sleduje vaše správanie za volantom a v prípade prejavov začínajúcej sa únavy zobrazí priamo vo vašom zornom poli výstražný symbol, nabádajúci k pravidelným prestávkam prostredníctvom vizuálnych aj zvukových výstrah. Tento systém, ktorý bol navrhnutý na zníženie počtu nehôd spôsobených nepozornosťou z dôvodu únavy, sa začína „učiť“ vaše návyky pri rýchlostiach nad 65 km/hpričom sleduje uhol volantu a rýchlosť vozidla a zároveň kombinuje tieto informácie z kamery snímajúcej v smere jazdy. 

ASISTENT UDRŽIAVANIA VOZIDLA V JAZDNOM PRUHU A SYSTÉM VAROVANIA PRED NEÚMYSELNÝM OPUSTENÍM JAZDNÉHO PRUHU (LDWS)

Asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu (LAS) používa pri rýchlostiach nad 60 km/h kameru so snímaním dopredu na sledovanie cestného značenia, pričom podporuje riadenie auta vodičom tým, že poskytuje pomoc krútiacemu momentu riadenia a vibrácie volantu alebo výstražný zvukový signál.


Systém varovania pred neúmyselným opustením jazdného pruhu (LDWS) vozidiel Mazda rozpoznáva značenie čiar na povrchu vozovky a upozorní vás na neúmyselné vychýlenia. Keď zmenu jazdného pruhu sprevádza zapnutá smerovka alebo zrýchlenie, systém rozpozná manéver ako úmyselný a alarm nezaznie.

POKROČILÝ SYSTÉM SLEDOVANIA MŔTVEHO UHLA SO SYSTÉMOM UPOZORŇOVANIA NA PREMÁVKU ZA VOZIDLOM

Pokročilý systém sledovania mŕtveho uhla so systémom upozorňovania na premávku za vozidlom (ABSM so systémom RCTA) používa mikrovlnný radarový snímač na sledovanie oblastí v mŕtvom uhle vedľa vašej Mazdy a za ňou, pričom vás pri zmene jazdných pruhov upozorňuje na približujúce sa vozidlá Systém začína fungovať pri rýchlostiach nad 30 km/h. Ak zapnete smerovku, keď systém rozpoznáva vozidlá približujúce sa zozadu, upozorní vás blikajúcim indikátorom v príslušnom vonkajšom spätnom zrkadle a ozve sa výstražný zvuk. Systém tiež používa ten istý senzor pre funkciu RCTA, ktorá sleduje okolie Mazdy pri cúvaní, a zároveň vás upozorňuje, keď rozpozná vozidlá približujúce sa zboku.

ASISTENT ROZJAZDU DO KOPCA HLA

Asistent rozjazdu do kopca (HLA) vozidiel Mazda pracuje automaticky pri zastavení vo svahu, aby vám pomohol plynulý a bezpečný rozjazd, a to bez zvýšeného úsilia. Táto funkcia pri rozjazde do kopca udržiava automatickú brzdu, aby vám pomohla predísť pohybu auta dozadu pri presune chodidla z brzdy na plyn. V miernych kopcoch sa automatická brzda uvoľňuje okamžite pri stlačení plynu, aby sa zaručil plynulý rozbeh.

ADAPTÍVNY TEMPOMAT MAZDA MRCC

Adaptívny tempomat Mazda (MRCC) umožňuje nastaviť požadovanú rýchlosť jazdy, ktorú potom udržiava, takže nemusíte používať plynový pedál. Systém pomocou mikrovlnného radarového snímača v mriežke chladiča sleduje vozidlo idúce pred vami, vyhodnocuje relatívnu rýchlosť jazdy a vzdialenosť od vozidla pred vami a upravuje vašu rýchlosť tak, aby medzi vozidlami zostala bezpečná vzdialenosť. MRCC teda odstraňuje bremeno pri dlhých jazdách a pomáha vám sústrediť sa na zábavu.

Zobrazený model sa môže líšiť od ponuky v SR. Farby a niektoré prvky exteriéru a/alebo interiéru na obrazovke sa môžu líšiť od skutočného modelu.

DRIVE TOGETHER

Zažite úžasný pocit „Jinba Ittai“ na vlastnej koži. Objavte ponuku modelov, vyhľadajte miestneho predajcu alebo si ešte dnes rezervujte testovaciu jazdu.