Mazda3

Mazda3: Príbeh úspechu pokračuje

24. marca. 2014
13043 novinky
seats

- Kompaktný model značky Mazda získal cenu Red Dot Award za rok 2014 za vynikajúci produktový dizajn.

Mazda3 sa stala finalistom hlavnej súťaže Svetové auto roka 2014 (World Car of the Year) a taktiež v kategórii dizajnu roka (World Car Design of the Year).

 

Ďalší deň, ďalšie prestížne medzinárodné ocenenie pre úplne nový model Mazda3. Nový kompaktný hatchback automobilky Mazda získal prestížnu cenu Red Dot Award za produktový dizajn za rok 2014 a ďalšia významná pocta možno už čaká za rohom. Mazda3 bola vybraná ako jedna z trojice finalistov súťaže o titul Svetové auto roka 2014 (World Car of the Year), ktorý znamená najvyššie ocenenie v oblasti automobilového priemyslu, a rovnako sa prebojovala medzi trojicu najlepších aj v kategórii dizajnu (World Car Design of the Year).

Model Mazda3 uviedli na európsky trh vlani na jeseň a pocta v oblasti dizajnu znamená potvrdenie uznania nového dynamického dizajnu KODO, na ktorý japonská automobilka stavila pri novej generácii svojich modelov. V súťaži o cenu „červenej bodky“ Red Dot Award boli pre 40-člennú porotu nezávislých odborníkov na dizajn rozhodujúcimi faktormi predovšetkým znamenitý novátorský dizajn, funkčnosť a ergonómia vozidla Mazda3. Úplne nový hatchback tak kráča v šľapajach modelu Mazda6, ktorý taktiež vychádza z dizajnovej koncepcie KODO a minulý rok získal rovnaké ocenenie.

Filozofia dizajnu KODO stelesňuje vitalitu značky Mazda, a preto je ideálnym partnerom nekonvenčnej technológie SKYACTIV z dielne automobilky Mazda, ktorá je základom nekompromisne úsporných* vozidiel prinášajúcich potešenie z jazdy. Všetky tri sériovo vyrábané modely s dizajnom KODO (vrátane modelu Mazda CX-5) získali už pri viacerých príležitostiach ocenenie za dizajn. Aktuálnu cenu Red Dot Award si spoločnosť Mazda prevezme 7. júla v divadle Aalto v nemeckom meste Essen.

Pokiaľ ide o súťaž Svetové auto roka 2014, japonská Mazda3 je v oboch skupinách finalistov jediným modelom inej ako nemeckej výroby. V hlavnej súťaži sa budú spolu s ňou uchádzať o najvyššiu trofej nemecké vozidlá Audi A3 a BMW 4 Series, ktoré porota vybrala spomedzi 24 kandidátov. Porota zložená z odborníkov na dizajn bude medzitým hodnotiť trojicu finalistov v kategórii dizajnu, v ktorej budú historicky najpredávanejšiemu modelu automobilky Mazda konkurovať opäť nemecké vozidlá, BMW i3 a Mercedes-Benz triedy C. Výsledky budú vyhlásené 17. apríla na medzinárodnom autosalóne v New Yorku.

Mazda3 bola po prvý raz uvedená na trh v roku 2003 a odvtedy získala vyše 150 ocenení. Celková výroba modelu v januári prekonala hranicu štyroch miliónov kusov. Víťazstvo v súťaži Svetové auto roka by znamenalo nielen najväčší doterajší úspech pre model Mazda3, ale zároveň aj vrcholný úspech pre automobilku Mazda a jej netradičný smer, ktorým sa vydala s novou generáciou svojich modelov.

„Kategória vozidiel C tvorí v Európe štvrtinu trhu s osobnými automobilmi, čo vlastne objasňuje, aké výnimočné sme toto vozidlo chceli vytvoriť a aké musí byť atraktívne od prvej chvíle, ako naň človek pozrie,“ hovorí Peter Birtwhistle, hlavný projektant Výskumného a vývojového strediska spoločnosti Mazda v Európe. „Uznanie, ktorého sa nám dostáva, je nielen ocenením príťažlivosti modelu Mazda3. Odráža aj spôsob, akým toto vozidlo vzbudzuje očakávania, ktoré je aj dokonale schopné naplniť.“

Ocenenie Red Dot Award založilo v roku 1955 Centrum dizajnu Severného Porýnia-Vestfálska (Design Zentrum Nordrhein Westfalen) v Essene a udeľuje sa v troch kategóriách: produktový dizajn, dizajnový koncept a komunikačný dizajn. V ročníku 2014 porota hodnotila 4 815 prihlásených produktov od 1 816 výrobcov, návrhárov a architektov z 53 krajín. Víťazné produkty získali právo niesť symbol „červenej bodky“ („Red Dot“), ktorá je synonymom medzinárodnej pečate kvality a vynikajúceho dizajnu. Vystavené budú v múzeu dizajnu Red Dot Design Museum od 8. júla do 3. augusta tohto roku. Pozrieť si ich môžete aj na internetovej stránke www.red-dot.de/pd.

* V sedane Mazda3, ktorý je vybavený 2,2-litrovým vznetovým motorom SKYACTIV-D s výkonom 150 k, šesťstupňovou manuálnou prevodovkou SKYACTIV-MT a systémom automatického spúšťania a vypínania motora „i-stop“ v rámci štandardnej výbavy, dosahuje spotrebu paliva od hodnoty 3,9 l/100 km a emisie CO2 začínajú na úrovni 104 g/km. 

Najčastejšie čítané články

Mazda3: Príbeh úspechu pokračuje

24. marca. 2014 | 13043 novinky

- Kompaktný model značky Mazda získal cenu Red Dot...

Predĺžená záruka

15. júna. 2016 | 12571 novinky

Vážení zákazníci,v snahe neustáleho zlepšovania na...

Spoločnosť Mazda predstaví v Ženeve tri modely

01. februára. 2017 | 11112 novinky

Leverkusen, 1. februára 2017. Spoločnosť Mazda sa...

Tri ocenenia Red Dot 2015 pre tri nové Mazdy

01. apríla. 2015 | 10066 novinky

- tento rok sa uznania od prestížneho dizajnového...