Mazda3

Nová Mazda3 získava najvyššie ocenenie v súťaži Red Dot 2019

05. apríla. 2019
675 novinky
seats

Leverkusen, 4. apríla 2019. Nová Mazda3 si vydobyla ocenenie „Red Dot: Best of the Best“ (najlepší z najlepších) v súťaži produktového dizajnu Red Dot 2019.

Najvyššie ocenenie sa v tejto súťaži udeľuje produktom, ktorých dizajn možno považovať za skutočne priekopnícky a vizionársky. Kompaktné vozidlo novej generácie sa pripojilo k rastúcemu zoznamu ocenených modelov Mazda, ktoré boli navrhnuté podľa filozofie Kodo: duša pohybu.

Dizajnéri nového modelu Mazda3 odstránili charakteristické línie, aby sa v paneloch karosérie odrážalo okolie vozidla. Podarilo sa im tak vyjadriť japonskú estetiku v jednoduchej a jednoliatej podobe. V rámci celého vozidla uplatnili prístup „menej je viac“. Jednotlivé diely, ako napríklad predné svetlomety a koncové svetlá, sa vyznačujú čistým štýlom bez zbytočných prvkov.

„Základným dizajnovým princípom modelu Mazda3 je krása vďaka odobratiu,“ vysvetľuje Jasutake Cučida, hlavný dizajnér nového modelu. „Ide tu však o viac ako len o minimalizmus. Vytvoriť takýto čistý dizajn vyžaduje mnoho úsilia a cibreni a systémom pokus – omyl. Je to niečo, čo podľa nás dokážu vytvoriť len ľudské ruky našich profesionálnych modelárov.“

Toto zmýšľanie sa odráža aj vo výkone vozidla. Nová Mazda3 so svojím zameraním na človeka ponúka viac potešenia z jazdy. Počas akcelerácie, zatáčania či brzdenia pôsobí celkom prirodzene a navyše chráni cestujúcich pred otrasmi od cesty. Kokpit je usporiadaný v dokonalej symetrii s vodičom. Napríklad nové sedadlo udržiava panvu do vzpriamenej polohe, čím podporuje prirodzený pohyb trupu a pomáha znižovať únavu. Nová Mazda3 sa zároveň stane vôbec prvým modelom, ktorý ponúkne revolučný zážihový motor Skyactiv-X s účinnosťou vznetového motora.

Medzinárodná porota vybrala pre ocenenie „Najlepší z najlepších“ menej než 100 produktov spomedzi vyše 5 500 prihlásených uchádzačov z 55 krajín. Pri výbere sa hodnotili kritériá ako inovácie, funkčnosť, ergonómia a životnosť. Mazda aj ostatní víťazi si svoje ocenenia prevezmú 8.júla na slávnostnom udeľovaní cien Red Dot 2019 v divadle Aalto v Essene. Nová Mazda3 sa následne pripojí k výstave ocenených produktov „Design on Stage“ (dizajn na pódiu) v múzeu dizajnu Red Dot Design v Essenea a objaví sa tiež v ročenke, na webovej stránke a v dizajnovej aplikácii Red Dot.

„Získanie ocenenia, Red Dot: Best of the Best‘ je mimoriadna pocta, pretože len veľmi malému percentu prihlásených produktov sa dostane takéhoto vyznamenania,“ hovorí Dr. Peter Zec, zakladateľ a generálny riaditeľ súťaže Red Dot. „Je to zaslúžené uznanie za úžasné výsledky v oblasti dizajnu a dôkaz, že ocenené spoločnosti patria z hľadiska dizajnu medzi najlepších.“

Je to doteraz už siedme ocenenie Red Dot, ktoré získali modely Mazda s dizajnom Kodo. Predtým to boli modely MX-5 RF v roku 2017, MX-5 s plátennou strechou, CX-3 a Mazda2 (všetky v roku 2015), Mazda3 predchádzajúcej generácie (2014) a Mazda6 (2013).

Súťaž Red Dot, ktorá vznikla v roku 1955, patrí medzi najväčšie dizajnérske súťaže na svete. Víťazi v oblasti produktového dizajnu, vybraní tento rok v 48 kategóriách vrátane automobilov a motocyklov, si vyslúžili právo nosiť symbol Red Dot, medzinárodnú pečať vysokej kvality.

Najčastejšie čítané články

Mazda3: Príbeh úspechu pokračuje

24. marca. 2014 | 13123 novinky

- Kompaktný model značky Mazda získal cenu Red Dot...

Predĺžená záruka

15. júna. 2016 | 12639 novinky

Vážení zákazníci,v snahe neustáleho zlepšovania na...

Spoločnosť Mazda predstaví v Ženeve tri modely

01. februára. 2017 | 11191 novinky

Leverkusen, 1. februára 2017. Spoločnosť Mazda sa...

Tri ocenenia Red Dot 2015 pre tri nové Mazdy

01. apríla. 2015 | 10130 novinky

- tento rok sa uznania od prestížneho dizajnového...