Mazda3

Mazda oslavuje KODO na týždni dizajnu v Miláne

15. apríla. 2013
2589 novinky
seats

Mazda využila príležitosť v podobe milánskeho týždňa dizajnu k prezentácii svojho nadšenia pre krásu, ktoré je zrejmé aj z jej oceňovaného dizajnového štýlu „KODO - Duša pohybu“. Do Milána prišiel globálny šéfdizajnér Mazdy Ikuo Maeda, aby sa podelil o inšpiráciu s umelcami a kreatívnymi profesionálmi z celého sveta. Priviezol so sebou aj svoj ​​vlastný výtvor. Sprevádzajú ho Peter Birtwhistle a Derek Jenkins, šéfdizajnéri Mazdy pre Európu a Severnú Ameriku.

Hlavným motívom predmetu navrhnutého pánom Maedom a jeho tímom v Hirošime a predstaveného v Miláne je prirodzene KODO. Nejedná sa však o automobil, ale o provokatívny kus nábytku: kreslo KODO. Hoci je to statický objekt, evokuje toto futuristické kreslo silný dojem pohybu. Medzi ním a vozidlami Mazda navrhnutými v štýle KODO sú patrné silné paralely - napríklad prikrčený, akoby ku skoku pripravený „postoj“, prísľub náhleho uvoľnenia nahromadenej energie. Kreslo aj automobily majú spoločnú tiež krásu a precíznosť v autentickom japonskom duchu.

„Mazda sa na milánskom týždni dizajnu obracia k širšiemu publiku. Sme tu preto, aby sme predstavili našu kreatívnu víziu a rozšírili si obzory, aby sme sa nechali týmto podnetným prostredím inšpirovať a, ako dúfam, tiež inšpirovali ostatných,“ povedal pán Maeda, ktorý riadil vývoj štýlu KODO. „Domnievame sa, že vzhľad kresla KODO by mohol ovplyvniť budúci dizajn nábytku. Zhostíme sa každej výzvy, ak sme presvedčení, že môžeme stvoriť niečo jedinečné. To je náš prístup k navrhovaniu automobilov.“

Kreslo nezvolili dizajnéri Mazdy náhodou. Milánsky týždeň dizajnu totiž prebieha v súvislosti so Salone Internazionale del Mobile, najvýznamnejším nábytkárskym veľtrhom na svete. Kreslo bolo odhalené vo výstavnom priestore Mazda Con-Temporary Space (MACS), založenom Mazdou v módnej štvrti Zona Tortona špeciálne kvôli týždňu dizajnu. Hlavnými témami MACS sú „pohyb“ a „duša pohybu“ a vedľa nového modelu Mazda6 je tu možnosť vidieť aj výstavu talianskej umelkyne Giuliano Cunéaz, ktorej umelecké vízie v mnohých smeroch korešpondujú s dizajnérskou filozofiou Mazdy.

Výstava Forma Fluens vznikla špeciálne pre MACS. Okrem malieb, sôch, fotografií a kresieb využíva aj 3D a HD video inštalácie. Prostredníctvom týchto vyjadrovacích prostriedkov zavedie diváka na fascinujúci virtuálny výlet meniacou sa krajinou, počas ktorého mu predstaví nanotechnológiu aj ďalšie formy vedy. Forma Fluens bude v MACS vystavovaná do 14. apríla.

Čo je „KODO – Duša pohybu“

Dizajnový sloh „KODO - Duša pohybu“, určený pre novú generáciu automobilov značky Mazda, bol inšpirovaný bezprostrednými pohybmi divokých zvierat. KODO predstavuje vrcholnú formu pohybu, prekypuje energiou a emocionálnym nábojom, symbolizuje odhodlanie Mazdy vyrábať vizuálne úchvatné, pritom však mimoriadne praktické a šoférsky príťažlivé automobily. Nemecký časopis Auto Bild udelil kompaktnému SUV Mazda CX-5, čo je prvý sériový model v štýle KODO, cenu European Design Award 2012. Koncepčná štúdia Mazda Takeri, z ktorej vychádza Mazda6 novej generácie, zvíťazila v kategórii koncepčných automobilov v súťaži Automotive Brand Contest 2012, vyhlasované združením German Design Council.

Čo je nová Mazda6

Nový model značky Mazda v segmente C/D skrýva pod svojimi okúzľujúcimi krivkami kompletnú paletu technológií SKYACTIV. Spája v sebe ľahkú a bezpečnú konštrukciu s vysoko úspornými motormi a pre vodičov atraktívnym charakterom. Nová Mazda6 sa vyrába v karosárskych variantoch sedan a kombi. Obe ponúkajú prívetivý a priestranný interiér spolu s vynikajúcou spotrebou, dynamikou a ovládateľnosťou.

Čo je týždeň dizajnu v Miláne

Milánsky týždeň dizajnu dáva umelcom, firmám i ďalším organizáciám vynikajúcu príležitosť predstaviť svoje dizajnové práce a inštalácie v lokalitách podľa vlastného výberu po celom meste. Týždeň dizajnu sa vyvinul z tradičného nábytkárskeho veľtrhu „Salone del Mobile“, organizovaného každoročne už od roku 1961. Najväčší veľtrh svojho druhu na svete pritiahne do Milána 2500 vystavovateľov a približne 300 000 návštevníkov. Tohtoročný ročník sa koná od 9. do 14. apríla.

Najčastejšie čítané články

Mazda3: Príbeh úspechu pokračuje

24. marca. 2014 | 13123 novinky

- Kompaktný model značky Mazda získal cenu Red Dot...

Predĺžená záruka

15. júna. 2016 | 12639 novinky

Vážení zákazníci,v snahe neustáleho zlepšovania na...

Spoločnosť Mazda predstaví v Ženeve tri modely

01. februára. 2017 | 11191 novinky

Leverkusen, 1. februára 2017. Spoločnosť Mazda sa...

Tri ocenenia Red Dot 2015 pre tri nové Mazdy

01. apríla. 2015 | 10130 novinky

- tento rok sa uznania od prestížneho dizajnového...