Mazda3

Rotačný motor oda Mazdy sa vracia ako predlžovač dojazdu pre elektromobily

05. októbra. 2018
1476 novinky
seats

Bratislava, 2.októbra 2018. V roku 2020 ako súčasť svojho dlhodobého programu technického rozvoja „Sustainable Zoom-Zoom 2030“ uvedie Mazda na trh svoje prvé elektromobily.

 

  • Jedinečná technológia rotačného motora bude poháňať predlžovač dojazdu v elektromobiloch.
  • Kompaktné usporiadanie rotačného motoru je kľúčové pre viaceré riešenia elektromobilov.

 

Jedinečný technický prístup

Najprv Mazda uvedie na trh dva elektromobily na batériový pohon, pričom jeden z nich bude poháňať len samotný akumulátor. V prípade toho druhého automobilka okrem akumulátora použila tiež svoj malý, ľahký a výnimočne tichý rotačný motor, ktorý poslúži ako predlžovač dojazdu.

Tento predlžovač dojazdu bude v prípade potreby dobíjať akumulátor a zvyšovať tak jazdný dosah vozidla. To odbúra obavy z dojazdu, ktoré stále trápia vysoké percento používateľov elektromobilov na batériový pohon.

Rotačný motor so svojimi malými rozmermi a vysokým výstupným výkonom umožňuje množstvo technických riešení elektrifikácie prostredníctvom priestorovo úsporného usporiadania. Predlžovač dojazdu poháňanými rotačným motorom využíva skutočnosť, že tento je kompatibilný s plynnými palivami, a preto je navrhnutý tak, aby dokázal spaľovať skvapalnený ropný plyn a slúžil v núdzových situáciách ako zdroj elektrickej energie.

 

Mazda Sustainable Zoom-Zoom 2030

Mazda očakáva, že v roku 2030 budú spaľovacie motory v kombinácii s určitou formou elektrifikácie poháňať 95 % vozidiel, ktoré vyrobí (pričom zvyšných 5 % budú tvoriť elektromobily na batériový pohon). Z toho dôvodu sa stále snaží zvyšovať účinnosť motorov s vnútorným spaľovaním, ako dokazuje i jej nový zážihový motor SKYACTIV-X budúcej generácie, ktorý spaľuje palivo na princípe samovznietenia.

Automobilka Mazda je odhodlaná znížiť do roku 2030 svoju priemernú úroveň emisií CO2 „od zdroja ku kolesám“ v porovnaní s rokom 2010 na 50 % a do roku 2050 na 90 %. Zároveň sa však zaviazala dodržiavať princíp správneho riešenia v správnom čase a – keďže dostupnosť energie a vhodnosť automobilových zdrojov energie sa v jednotlivých regiónoch líši – na správnom mieste.

Samozrejme, systém výroby elektrickej energie v každom jednom regióne určuje, do akej miery môže konkrétny elektromobil prispieť k zníženiu emisií CO2 „od zdroja ku kolesám“. A keďže vo svete stále prevláda výroba tepelnej energie, pri ktorej dochádza k emisiám CO2, je pravdepodobné, že snaha znížiť tieto emisie v blízkej budúcnosti prispeje k diverzifikácii dostupných palív.

Automobilový priemysel okrem alternatívnych palív, ako je napríklad stlačený zemný plyn, skvapalnený ropný plyn či dokonca vodík,skúma tiež využiteľnosť recyklovateľných kvapalných palív, napríklad biopalív z pestovaných mikrorias.

Vývoj v tejto oblasti považuje Mazda za zásadne dôležitý na zabezpečenie uhlíkovej neutrality vozidiel poháňaných spaľovacím motorom. To je dôvod prečo sa už dnes podieľa na spoločných výskumných projektoch a štúdiách s tokijským technologickým inštitútom a univerzitou v Hirošime ako súčasť prebiehajúcej spolupráce medzi priemyslom, akademickou obcou a vládou.

Mazda dúfa, že prostredníctvom svojej vízie „Sustainable Zoom-Zoom 2030“ bude môcť naďalej pomáhať spoločnosti. A to tak, že bude posielať elektromobily s predlžovačom dojazdu do oblastí postihnutých prírodnými katastrofami a poskytovať ľuďom v núdzi elektrickú energiu vyrábanú z LPG.

Mazda, ktorá sa neustále usiluje poskytovať vodičom potešenie z jazdy, sa chystá preskúmať tiež výhody elektrického pohonu v kombinácii so svojimi vlastnými technológiami a vytvoriť elektromobily, ktoré nielenže budú spĺňať stále prísnejšie ekologické obmedzenia, ale naplnia aj jej stály záväzok pôžitku z jazdy (Hashiru Yorokobi) prostredníctvom dizajnovej a konštrukčnej filozofie jednoty vodiča s vozidlom JinbaIttai.

Najčastejšie čítané články

Mazda3: Príbeh úspechu pokračuje

24. marca. 2014 | 13123 novinky

- Kompaktný model značky Mazda získal cenu Red Dot...

Predĺžená záruka

15. júna. 2016 | 12639 novinky

Vážení zákazníci,v snahe neustáleho zlepšovania na...

Spoločnosť Mazda predstaví v Ženeve tri modely

01. februára. 2017 | 11191 novinky

Leverkusen, 1. februára 2017. Spoločnosť Mazda sa...

Tri ocenenia Red Dot 2015 pre tri nové Mazdy

01. apríla. 2015 | 10130 novinky

- tento rok sa uznania od prestížneho dizajnového...